obec Krasoňov
Novinky
Základní informace
Historie
Historické mezníky
Památky
Krasoňovské křížky
Odznak padlým
Fotogalerie
Mapa
Návštěvní kniha
Kontakt
Přidat k oblíbeným

Památky

Kaplička sv. Václava

Na místě nynější kapličky stávala stará, chatrná zvonička. Její podoba je znázorněna na obrázku. Na popud a i částečně nákladem tehdejšího starosty Josefa Holuba, hostinského z čp. 1, byla zvonička zbourána a postavena nová v nynější podobě. Stavbu provedl v letech 1872 a 1873 stavitel Otakar Martin z Humpolce. Vysvěcena byla 8. listopadu 1874 farářem Františkem Trávníčkem z Branišova. Na zbourané zvoničce byl 24 kg vážící zvon s nápisem "Spravte cesty Páně" a letopočet 1594. Zvon na nové kapličce vyzváněl až do I. sv. války. V roce 1916 a to 5. října byl rakouským erárem zabaven na válečné účely. 8. ledna 1918 byl do kapličky zavěšen zvon nový, ocelový.


Zvonička

Matouškova boží muka

V roce 1713 a 26.7.1714 vypukl v celém kraji mor a jistě zasáhl i Krasoňov. Po jeho zániku se všude stavěli morové sloupy, většinou mariánské. Je velmi pravděpodobné, že na místě bývalého dřevěného kříže byl v té době postaven kamenný sloup s vodorovným břevnem na znamení kříže.
Celková výška je přes 2,8m a rozpětí vodorovného břevna je 1,09m. Nika je pouze na přední straně a nachází se v ní plasticky vytesaný Krucifix. Na vcrcholu je patrný železný pásek, jako pozůstatek po vrcholovém kříži.
Znovu vysvěceny byly boží muka 8.11.1874.
Kolem muk se nacházejí čtyři kamenné sloupky, což znamená, že muka byla kdysi oplocena. Plůtek však neexistuje minimálně 60 let.


Boží muka

Myslivna Čerňák

reliéf sv. Huberta,patrona myslivců, a orlů z r. 1921
Svatý Hubert

Pomník obětem I.sv. války

odhalen 17.9.1933
Pomník