obec Krasoňov
Novinky
Základní informace
Historie
Historické mezníky
Památky
Krasoňovské křížky
Odznak padlým
Fotogalerie
Mapa
Návštěvní kniha
Kontakt
Přidat k oblíbeným

Krasoňovské křížky

První stojí nedaleko kaličky na hrázi rybníka. Na mohutném, přes 2 m vysokém a v maximální šířce 1,16 m širokém, kamenném a bohatě profilovaném soklu je umístěn kovový kříž vysoký 1,07 m. U paty kříže jsou kovové pruty ve tvaru lyry. Břevna jsou zakončena kolečkem s kvítkem. Ze středu kříže vystřelují paprsky a je zde plastika Krista Křížek pochází snad z 18. století

1_zimni_thumb.jpg, 1 kB 1_letni_thumb.jpg, 1 kB
Druhý se nachází v zahradě u Sýkorů naproti domku č.17. Z kamenného soklu 1 m vysokého vyrůstá kovový, 1,5 m vysoký kříž. Spodní část je rozšířená do rovné plochy pro nápis. Nad ní je malý kalich a v horních rozích dvě postavičky andělíčků. Odtud vyrůstá svislé břevno kříže ukončené liliemi A zdobené rostlinnými motivy. Křížení břeven je propojeno prstencem s trojlístky. Uprostřed je plastika Krista.

2_zimni_thumb.jpg, 1 kB 2_letni_thumb.jpg, 1 kB
Třetí z krasoňovských křížků stojí u silnice na Bystrou, po levé straně před výjezdem z obce za Rokosovými. Na kamenném 1,2 m vysokém soklu je také kamenný 1,2 m vysoký kříž. Uprostřed soklu je tzv. zrcátko pro zasazení destičky. Doprostřed kříže je přidělán 45 cm vysoký kovový křížek s 25 cm vysokou plastikou Krista nad kterou je malá cedulka s nápisem INRI.

3_zimni_thumb.jpg, 1 kB 3_letni_thumb.jpg, 1 kB
Čtvrtý křížek je možno spatřit uprostřed polí mezi dvěma mohutnými lípami vlevo od silnice na Bystrou. Z kamenného soklu 1,1 m vysokého stejně vysoký kamenný kříž. Plastika Krista chybí. Uprostřed soklu se nalézá vpadlé čtvercové zrcadlo.

Třetí a čtvrtý kříž jsou si tvarově podobné.

4_zimni_thumb.jpg, 1 kB 4_letni_thumb.jpg, 1 kB